قطار دیپلماسی اقتصادی دولت در ایستگاه چین/برداشته شدن گام دوم اجرای پروژه‌های توافق 25 ساله

وزیر اقتصاد برگزاری کمیسیون مشترک ایران و چین در پکن را نخستین گام در اجرای پروژه‌های توافق 25 ساله ایران و چین برشمرد و گفت: در دومین گام مجموعه دیگری از توافقات بر روی پروژه های مشخص در بین بخشهای دولتی وزارتخانه های متناظر ایران و چین حاصل شد و بر روی جزئیات اجرای پروژه ها نیز توافق صورت گرفت.

 سیداحسان خاندوزی که به همراه معاون اول رییس جمهور به چین سفر کرده است، اظهار داشت: پیاده سازی و عملیاتی شدن پروژه های مربوط به توافق 25 ساله ایران و چین نیازمند مجموعه ای از هماهنگی ها بین بخشهای دولتی و خصوصی کشور بود که نخستین گام در مسیر اجرایی شدن آن پس از سفر رئیس جمهور کشورمان به پکن در تیر ماه امسال برداشته شده و کمیسیون مشترک ایران و چین در پکن برگزار شد.

وی اضافه کرد: دومین گام با حضور جناب آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور کشورمان و وزیر اقتصاد به عنوان رئیس کمیسیون مشترک و همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت و نیز معاونین برخی از وزارتخانه های اقتصادی و معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان برداشته شد.

رئیس کمیسیون مشترک ایران و چین ادامه داد: برخی از شرکت های بخش خصوصی ایران که در چین فعالیت داشتند و نیز شماری از شرکتهای بزرگ چینی که در ایران مشغول هستند با موانعی مواجه بودند که موانع پیش روی آنها نیز با دستور مساعد مقامات ذیربط برطرف شد.

وزیر اقتصاد همچنین در حاشیه همایش تجاری ایران و چین 2023 که در شانگهای چین گفت: در یکی از شکوفاترین و پررونق‌ترین دوره‌های همکاری اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری قرار داریم.

وی اظهار کرد: امیدواریم این افق روشن به صورت عملیاتی در قالب پروژه هایی که به زودی مردم عزیزمان ثمراتش را خواهند دید، خودش را نشان بدهد.

 *هیات اقتصادی ایران در چین

هیات ایرانی به ریاست “محمد مخبر” معاون اول رئیس جمهور  و همراهی وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون اجرایی برای شرکت در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی واردات چین و رایزنی با مقامات اقتصادی چین، عازم چین شده است.

معاون اول رئیس جمهور با سفر به چین در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی واردات چین سخنرانی و برای توسعه بازارهای بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با مقامات چین و کشورهای حاضر مذاکره می‌کند.

نمایشگاه بین‌المللی واردات چین CIIE نمایشگاهی تجاری است که از سال ۲۰۱۸ هر ساله در شانگهای چین برگزار می‌شود. این نمایشگاه اولین اکسپو در سطح ملی با موضوع واردات در جهان است.

این نمایشگاه به میزبانی مشترک وزارت بازرگانی چین و دولت محلی شانگهای برگزار می‌شود. شرکای این نمایشگاه شامل سازمان تجارت جهانی، کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل و سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل متحد هستند.

اولین دوره این نمایشگاه در سال ۲۰۱۸ برگزار شد. امسال نیز ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی واردات چین (CIIE 2023) از ۱۴ تا ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۲ در شهر شانگهای برگزار خواهد شد.