سهام عدالت متوفیان تعیین تکلیف شد/خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت در آینده نزدیک

 سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه سهام عدالت بیش از ۳.۵ میلیون نفر متوفی بلاتکلیف مانده بود، گفت: سال‌ها این موضوع متوقف مانده بود که در نهایت مقرر شد از روزهای آینده و با تمرکز بر روش‌های غیرحضوری، نماینده وراث به سامانه‌هایی که معرفی می‌شود مراجعه کنند تا سهام عدالت متوفی را تعیین تکلیف کنند.

 به گزارش مهر، “سید احسان خاندوزی” در نشست خبری سخنگوی اقتصادی دولت در دوم آبان ماه، با اشاره به حوزه متغیرهای بخش واقعی اقتصاد، اظهار کرد: در تابستان امسال ۹۰۷ هزار نفر به تعداد شاغلان اضافه و نرخ بیکاری ۷.۲ درصد شد.

 *رشد ۳۷۰ هزار نفری اشتغال در بخش صنعت

وی ادامه داد: تابستان امسال شاغلان در بخش صنعت ۸.۴ میلیون نفر بودند که ۳۷۰ هزار نفر بیش از تابستان پارسال است. همچنین میزان اشتغال در بخش خدمات ۱۲ میلیون و ۴۵۹ هزار نفر بود که ۴۵۶ هزار نفر بیش از تابستان پارسال است که تعداد شاغلان این دو بخش رکورد زده است. میزان شاغلان بخش کشاورزی نیز ۵۹ هزار نفر افزایش یافته که البته نسبت به ۱۴۰۱ در سطح پایینی قرار دارد.

 *تورم در بخش مسکن، کاهشی است

وزیر اقتصاد با بیان اینکه میانگین نرخ مسکن در طول تابستان (شهریور نسبت به تیر) در تهران ۵ درصد کاهش یافته است، گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تورم در بازار دارایی‌های مختلف از جمله بخش مسکن کاهنده بوده که البته کاهش نرخ تورم به معنای کاهش قیمت نیست، بلکه آهنگ رشد قیمتی وضعیت امیدبخشی داشته است.

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: تورم نقطه به نقطه در شهریور امسال ۷۵.۲ درصد بود که نسبت به تورم نقطه به نقطه مرداد ۸.۹ درصد کاهش یافته است.

خاندوزی گفت: تورم ماهانه در تیرماه ۲.۸ درصد، در مرداد ۰.۷ درصد و در شهریورماه ۱.۷ درصد بوده است.

وی ادامه داد: تورم نقطه به نقطه شهریورماه نسبت به قله قیمتی که در اردیبهشت ماه امسال داشتیم (تورم نقطه به نقطه اردیبهشت امسال به سال قبل ۱۲۱ درصد رشد داشته)، کاهش ۴۶ واحد درصدی داشته است. این آمار نشان می‌دهد روند قیمتی در این بازار مهم برای مردم و با اهمیت برای دولت، وارد روند کاهشی شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت تصریح کرد: البته تورم یکساله منتهی به شهریورماه امسال به ۸۳.۹ درصد رسیده که نسبت به مرداد ۱.۹ واحد درصد رشد داشته است.

 

*سهام عدالت متوفیان تعیین تکلیف شد

وی به سهام عدالت متوفیان اشاره کرد و گفت: سال‌ها این موضوع متوقف مانده بود که در نهایت مقرر شد از روزهای آینده و با تمرکز بر روش‌های غیرحضوری، نماینده وراث به سامانه‌هایی که معرفی می‌شود مراجعه کنند تا سهام عدالت متوفی را تعیین تکلیف کنند.

خاندوزی یادآوری کرد: سهام عدالت بیش از ۳.۵ میلیون نفر متوفی بلاتکلیف مانده بود.

 *آخرین وضعیت سهام عدالت جاماندگان

وزیر اقتصاد در مورد سهام عدالت جاماندگان تصریح کرد: این موضوع پارسال در کمیسیون اقتصادی دولت مصوب اما در صحن دولت نیازمند اصلاح شد. در بودجه امسال، بندی در این ارتباط وجود دارد؛ بنابراین سبد سهام برای ۴.۵ میلیون نفر فاقد سهام عدالت و یا تحت پوشش نهادهای حمایتی در نظر گرفته شد ۱۰ میلیون تومان پیش بینی شده است.

وی افزود: به محض تأیید شدن در هیأت وزیران، سعی می‌کنیم خبر خوبی برای جاماندگان سهام عدالت اعلام می‌کنیم.

 *دولت سیزدهم به دنبال فقر زدایی است

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت فقر در اقتصاد کشور، گفت: فقر و نابرابری‌های اقتصادی ناموجه است و دولت سیزدهم با رویکرد عدالت به دنبال بهبود شرایط است. شخص رئیس جمهور به شکل ویژه‌ای نسبت به رفع فقر مطلق تاکید دارند که ثمره این تدابیر را در قالب تعداد زیادی از برنامه‌های به اجرا رسیده مشاهده می‌کنید؛ از جمله اقدامات انجام شده شامل افزایش 10 برابری یارانه نقدی دهک‌های اول تا سوم و اجرای کالابرگ الکترونیکی است.

وی افزود: ضمن اینکه تمام ۷ دهک کشور قابلیت استفاده از کالابرگ الکترونیکی را دارند و ۵ دهک اول کشور نیز به طور رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند.

 *تسویه بدهی‌های دولت گذشته به صندوق توسعه ملی

خاندوزی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات مدیرعامل صندوق توسعه ملی مبنی بر اخذ ۱۰۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی و عدم بازپرداخت آنها گفت: فارغ از عددی که اشاره شد که از طرف مراجع رسمی مورد بحث است و هیأت عالی نظارت بر صندوق توسعه ملی نیز تاکنون تأییدی مبنی بر این عدد نداده است، در مورد نحوه بازپرداخت بدهی‌های دولتهای گذشته تاکنون به صندوق، سه محور در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد.

 *بازار ارز را کنترل می‌کنیم

خاندوزی درباره بازار ارز هم گفت: سیاست ستاد اقتصادی دولت، کنترل بازار ارز است؛ هم مجلس و هم مجمع تشخیص مصلحت نظام در این خصوص اختیارات خوبی -از نظر قانونی- به بانک مرکزی داده اند.

وی با بیان اینکه افزایش درآمدهای ناشی از صادرات نفت هم از نشانه های خوبی است که نشان می دهد بازار با ثباتی برای ارز در پیش رو داریم، خاطر نشان کرد: بانک مرکزی نیز توانایی کنترل را دارد.