ساماندهی نظام مالیاتی بر پایه عدالت‌محوری و داده‌محوری

 سازمان امور مالیاتی کشور در دوره تحول‌آفرینی و فعالیت وزارت امور اقتصادی و دارایی در دولت سیزدهم به منظور تحقق کامل درآمدهای مالیاتی مصوب در راستای برنامه‌های وصول منصفانه و عادلانه درآمدهای مالیاتی کشور و همچنین حمایت از تولید و افزایش رضایت مؤدیان مالیاتی اقدامات ویژه‌ای را در حوزه‌های مختلف مدیریتی، اجرایی و فرایندی انجام داده است.

 

  1. تحقق کامل درآمدهای مالیاتی

در این راستا، در سال 1400 حدود 306 هزار میلیارد تومان در منابع مالیات‌های مستقیم و کالاها و خدمات وصول شد که نسبت به سال 1399 به میزان 59 درصد رشد و نسبت به مصوب قانون بودجه سال 1400 معادل 113 درصد تحقق داشته است.

عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور در سال 1401 نیز نشان‌دهنده وصول بالغ بر 472 هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی در منابع مالیات‌های مستقیم و کالاها و خدمات با رشد 54 درصدی نسبت به سال 1400 و تحقق 104 درصدی نسبت به رقم مصوب قانون بودجه سال 1401 بوده که مقایسه این آمار با روند چند سال گذشته حاکی از عملکرد درخشان نظام مالیاتی در تحقق درآمدهای مالیاتی است.

شایان ذکر است در سال 1400 حدود 48 هزار میلیارد تومان و در سال 1401 بالغ بر 117 هزار میلیارد تومان عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت شده که این رقم نسبت به سال 1400 حدود 144 درصد رشد داشته است. این در حالی است که طبق قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده  مالیات سهم دولت از 6 درصد به 5 درصد کاهش و سهم شهرداری‌ها از 3 درصد به 4 درصد افزایش یافته است.

در چهارماهه سال 1402 نیز بالغ بر 216 هزار میلیارد تومان در منابع مالیات‌های مستقیم و کالاها و خدمات با رشد 50 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل و تحقق 87 درصدی نسبت به مصوب قانون بودجه سال جاری توسط این سازمان وصول شده است و همچنین بیش از 35 هزار میلیارد تومان عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت شده است.

 

*نمودار-روند وصول درآمدهای مالیاتی (هزار میلیارد ریال)

*نمودار- نرخ رشد درآمدهای مالیاتی (درصد)

*نمودار- روند وصول عوارض ارزش افزوده (هزار میلیارد ریال)

*نمودار- مقایسه سهم مالیات اشخاص حقوقی و مشاغل از درآمدهای مالیاتی

  1. اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان

اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان بعد از دو سال معطلی در دولت قبل با 10 درصد پیشرفت پروژه، طی سال‌های 1400 و 1401 در دولت سیزدهم با جدیت اجرایی شد. اجرای تدریجی فراخوان‌های چندمرحله‌ای مؤدیان و لزوم صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مؤدیان در دستور کار این سازمان بوده است که با تصویب قانون تسهیل تکالیف مؤدیان در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی، مواردی از قبیل تغییر زمان اجرای قانون توسط اشخاص حقوقی از ابتدای مهرماه 1402 و سایر مؤدیان از ابتدای دی‌ماه 1402، امکان بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم سامانه مؤدیان تا پایان سال ۱۴۰۳، تهیه اظهارنامه برای مؤدیان توسط سازمان امور مالیاتی کشور و اصلاح آن توسط مؤدی و امکان پذیرش هزینه‌ها و اعتبارهای خارج از سامانه تا پایان سال 1403 در راستای ارتقای رضایتمندی و بهبود خدمات مؤدیان مدنظر قرار گرفته است.

ساماندهی مالیاتی ابزارهای پذیرش در شبکه پرداخت و شناسایی بیش از 18.8 میلیون پذیرنده بانکی و الصاق بیش از 9.3 پذیرنده به پرونده مالیاتی مؤدیان، تفکیک حساب‌های شخصی از حساب‌های تجاری و شناسایی بیش از 8.3 میلیون حساب تجاری، توسعه سامانه مؤدیان و ایجاد کارپوشه برای تمامی مؤدیان با دریافت بالغ بر 234 میلیون عدد صورتحساب الکترونیکی تا پایان خرداد 1402، ارزیابی شرکت‌های معتمد و صدور 8 مجوز برای شرکت‌های معتمد نوع اول، دوم و سوم ارائه‌کننده خدمات مالیاتی، تخصیص شناسه کالا و خدمات، امکان استفاده از امضای الکترونیک و امکان بهره‌برداری از شماره اقتصادی برای کلیه مؤدیان از مهم‌ترین دستاوردهای نظام مالیاتی در این حوزه بوده است.

 

*نمودار- تعداد تجمعی مودیان ارسال کننده صورتحساب به سامانه مودیان

*نمودار-تعداد تجمعی صورت حسابهای دریافتی سامانه مودیان

3.مالیات‌ستانی مبتنی بر عدالت‌محوری، داده‌محوری و رضایتمندی مؤدیان

شناسایی بیش از 4 میلیون مؤدی جدید در سال 1400 و بیش از 2 میلیون و 700 هزار مؤدی جدید در سال 1401 در نتیجه اقدامات در زمینه اتصال درگاه‌های پرداخت به پرونده مالیاتی مؤدیان و شناسایی مؤدیان جدید بوده است.

رسیدگی به گزارش‌های مردمی فرار مالیاتی (سوت‌زنی)، نظارت بر تراکنش‌های مشکوک بانکی و شناسایی سیستماتیک شرکت‌های‌ صوری از دیگر اقدامات مهم و تحولی در زمینه مقابله با فرار و برقراری عدالت مالیاتی بوده است. از مهم‌ترین اقدامات تحولی در راستای تسهیل ارائه خدمات به مؤدیان می‌توان به توسعه پنجره واحد خدمات مالیاتی، ابلاغ الکترونیکی کلیه اوراق مالیاتی، کاهش 7 درصدی نرخ مالیات اشخاص حقوقی (کاهش نرخ از 25 درصد به 20 درصد در سال 1401 و از 20 درصد به 18 درصد در سال 1402) و اعمال نرخ صفر مالیاتی برای انتقال سود تقسیم‌نشده شرکت‌های بورسی و فرابورسی در راستای کاهش فشار به بخش واقعی اقتصاد، تخصیص عوارض ارزش افزوده به مناطق کمتر توسعه‌یافته، ایجاد پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مؤدیان اشاره کرد.

افزایش 50 درصدی تعداد اظهارنامه‌های دریافتی، پذیرش حدود 80 درصدی خوداظهاری مؤدیان و قطعی‌سازی 4 میلیون و 770 هزار پرونده مالیاتی بدون رسیدگی و تولید اظهارنامه برآوردی برای مؤدیان فاقد اظهارنامه نیز از مهم‌ترین اقدامات در حوزه مالیات‌ستانی مبتنی بر داده‌محوری بوده است.

*نمودار- تعداد تجمیعی ثبت نام مودیان جدید