برنامه‌ها و سیاست‌های دولت برای مقاوم‌سازی اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اقدامات دولت برای مقاوم کردن اقتصاد، گفت: ارتباط با همسایگان و شرکای راهبردی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی به میزان ۸ میلیارد دلار و مقاوم کردن بودجه با تکیه بر درآمدهای پایدار، از برنامه‌ها و سیاست‌های دولت برای تحقق اقتصادی قوی است.

“سید احسان خاندوزی” در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد درباره رویکرد دولت در مقاوم کردن اقتصاد در برابر تحریم های آمریکا، اظهار کرد: سیاستگذاران کشور در تلاش هستند که اقتصاد ایران را در مقابل فشارهای خارجی مقاوم کنند به طوری که ضمن خنثی کردن حلیه های دشمنان، بستر رشد و توسعه کشور را نیز فراهم کنند.

وی خاطر نشان کرد: ما برای تحقق این هدف، ذیل رهنمودهای رئیس جمهور در حوزه اقتصادی دولت تلاش کردیم چند مساله را جدی تر از قبل در دستور کار قرار دهیم که محور نخست، توسعه ارتباطات بین المللی و محصور نشدن تجارت خارجی بود.

خاندوزی اضافه کرد: توانستیم با سیاست همسایگی و ارتباط با شرکای راهبردی که علاقمند به کار اقتصادی جدی با ایران هستند، هم صادرات نفتی و هم صادرات غیر نفتی را به اعدادی برسانیم که در تمام سال‌های پیش از آن، محقق نشده بود.

وزیر اقتصاد با خاطر نشان کردن اینکه، محور دوم فعالیت ها، جذب سرمایه‌گذاری است، گفت: در طول دو سال گذشته بیش از ۸ میلیارد دلار جذب قطعی سرمایه‌گذاری خارجی داشته‌ایم. این رقم، معادل مجموع سرمایه گذاری جذب شده در پنج سال پیش از آن است که منجر به سرمایه گذاری واقعی خواهد شد.

خاندوزی اظهار داشت: محور سوم، تدوین بودجه مقاوم است تا دولت در تامین کسری‌های خود با یک عطسه اروپا و آمریکا دچار بحران نشود و بتواند درآمدهای پایدار داخلی داشته باشد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: با انجام اقداماتی در زمینه کاهش کسری بودجه، تحقق درآمدهای مالیاتی، شناسایی فرارهای مالیاتی و مولدسازی دارایی‌های دولت، تلاش شده تا بودجه مقاوم محقق شود.

خاندوزی درباره مولدسازی دارایی های دولت گفت: از یک سو، دولت دارایی‌های راکد داشت و از سوی دیگر، همزمان پیمانکاران از دولت طلبکار داشتند که باید فکری برای رفع معضل پرداخت بدهی به آنها می شد.

وی با بیان اینکه این موارد موجب مقاوم شدن بودجه دولت در مقابل سیاست‌های شیطنت آمیز دشمنان شد، افزود: امیدواریم بتوانیم تا پایان دولت سیزدهم، این اجزا را قدرتمندتر از گذشته کرده و به نقطه ای برسیم که با کمک و نظارت مردم و نقش آفرینی بخش خصوصی، آسیب پذیری اقتصاد ایران برطرف شود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: هر ملتی که با تمام ظرفیت پای کار بیاید می‌تواند به هر مشکل و مانع بیرونی غلبه خواهد کرد.

وی با خاطرنشان کردن اینکه به تعبیر فعالان اقتصادی، تحریم‌های داخلی بیشتر آنها را اذیت می‌کرد، ادامه داد: علت اینکه در برخی سالها، آسیب‌پذیر بودیم به جهت این بود که اجازه نمی‌دادند بسیاری از ظرفیت‌های داخلی خودمان فعال شود.

خاندوزی از مصادیق این تغییر رویکرد در دولت سیزدهم را تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار برشمرد و افزود: انسان‌های صاحب سرمایه خوش فکر و جوانان فعال و مبتکر در کشور وجود دارند، اما در مقابل آنها موانعی وجود داشت.

وی تصریح کرد: با دستور رئیس جمهور می‌خواهیم موانع را برطرف و این ظرفیت ها را آزاد کنیم که شکی نیست توفیق در این مسیر موجب موفقیت در عرصه بین المللی خواهد شد.