انتشار صورت‌های مالی یك هزار شركت دولتی

وزیر امور اقتصادی و دارایی با انتشار یادداشتی در شبکه اجتماعی ایکس، از انتشار صورت های مالی یک هزار شرکت دولتی خبر داد.

“سیداحسان خاندوزی” در این یادداشت از گام دیگر برای نظارت۸۵ میلیونی خبر داد و نوشت: همانطور که وعده کردیم همه شرکتهای دولتی را شفاف می کنیم، امروز با افزایش ۳ برابری نسبت به سال اول دولت ، صورت مالی ۱۰۰۰ شرکت دولتی یا عمومی (۲۸۷ مورد برای اولین بار) را با دستور رئیس جمهور منتشر کردیم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: شفافیت⁩ پیش‌نیاز مقابله با ناکارآمدی‌ و فساد است.

*انتشار صورت‌های مالی 2000 شركت دولتی تا پایان امسال
وزیر اقتصاد همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با بخش خبری 14 سیما در خصوص شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی اظهار امیدواری کرد که تا پایان اسفند ماه 1402 بتوان صورت‌های مالی 2 هزار شرکت دولتی یا تحت کنترل بخش عمومی اقتصاد را برای نخستین بار منتشر کرد.

خاندوزی اظهار کرد: همانطور که در خصوص موضوع شفافیت اطلاعات اقتصادی و مالی وعده داده شده بود، می‌خواهیم امکان این را فراهم کنیم که صاحبنظران، متخصصین و عموم مردم ایران یک نظارت مردمی بر این موضوع داشته باشند.
وی افزود: امروز موفق شدیم 1000 صورت مالی مربوط به شرکت‌های دولتی را در سامانه کدال برای عموم مردم منتشر کنیم.

خاندوزی با یادآوری اینکه این عدد در شروع به کار دولت مردمی سیزدهم صفر بود، یعنی هیچ اطلاعات شفاف و دقیقی رسماً از سوی شرکت‌های دولتی منتشر نمی‌شد، اضافه کرد: در سال اول دولت صورت‌های مالی بیش از 300 شرکت و سال گذشته حدود هزار شرکت منتشر شد و امیدوار هستیم که در سومین سال دولت و تا پایان اسفند ماه 1402 بتوانیم صورت‌های مالی 2 هزار شرکت دولتی یا تحت کنترل بخش عمومی اقتصاد را برای نخستین بار منتشر کنیم.

وزیر اقتصاد گفت: فایده انتشار صورت‌های مالی این است که هم امکان نظارت را فراهم می‌کند و هم اینکه دستور رئیس جمهور در جلسه هیات دولت که انضباط مالی در شرکت‌های دولتی و پاسخگویی و شفافیت بود، محقق می‌شود.

وی اعلام کرد: از طریق این اقدامات سختگیرانه در حوزه نظارت مالی و انضباط مالی که با دستور رئیس جمهور انجام شد، در سال گذشته 48 شرکت زیان‌ده دولتی تبدیل به شرکت‌های سودده شدند و 123 شرکت که زیان انباشته طی سال‌های متوالی داشتند، از زیان انباشته خارج شدند و وارد سودآوری شدند.

وزیر اقتصاد توضیح داد: همچنین 83 شرکت دولتی نسبت به سالهای قبل سودده‌تر شدند و 123 شرکت دولتی بیش از 50 درصد افزایش سودآوری داشتند که نشان‌دهنده این است که مساله مدیریت و کیفیت عملکرد این شرکتها، بهبود یافته است.

وی تاکید کرد: شفافیت ادامه پیدا خواهد کرد و امیدواریم بتوانیم در پایان 1402 جشن فرایند شفافیت سازی کامل تمام شرکت‌های دولتی- به جز بخش‌هایی که به جهت مسائل نظامی و دفاعی درجه محرمانگی دارند و نباید اطلاعات آنها منتشر شود- را برگزار کنیم.